Cilt Bakımları
LEKE TEDAVİSİ

Leke, kişinin cilt kalitesini azalttığı, güzelliğine gölge düşürdüğü ve dış görünüm estetiğini olumsuz etkilerinden dolayı tedavilerinde her geçen gün yeniliklerin denendiği bir konu olmuştur.

*Leke nasıl oluşur?
Leke, normalde cilt rengini veren melanin isimli pigmentin vücudun belirli bölgelerinde cilt altında düzensiz kümelenmesi ile meydana gelir.

*Lekeleri vücudun en fazla hangi bölgesinde görülür?
Lekeler, cildin hassas olduğu, güneş ve kimyasal maddelerle en fazla temas eden bölgeleri başta olmak üzere bazı hastalalıklar ve yaşın ilerlemesi ile vücudun her bölgesinde görülebilir. Eller güneş ve kimyasallarla teması nedeniyle,yüz ve boyun cildi ise güneşle olan temas fazlalığından dolayı lekenin en fazla görüldüğü cilt bölgeleridir.

* Leke neden meydana gelir?
Lekeyi gebelik döneminde, kloazma dediğimiz yüzde gebelik maskesi olarak,yaşın ilerlemesine bağlı olarak el sırtı,göğüs, boyun ve yüzde yaşlılık lekesi olarak, güneş yanıkları sonrası yüz ve dekolte cildinde güneş lekeleri tarzında, deodorant ve parfüm uygulamaları sonrası koltuk altı, boyun gibi alanlarda, lazer epilasyon yada ağda uygulanması sonrası kimyasallarla ve güneşle kontrolsüz temas sonrası, dövme sildirmede yanlış uygulamalar sonrası, bazı sistemik hastalıklarda (böbrek ve diyabet vb.) ciltte bölge bölge renk değişikliği tarzında lekenmeler meydana gelir.

*Lekeyi önlemek için neler yapılmalıdır?
Leke tedavisinde öncelik her zaman leke oluşumunun önlenmesine yönelik yapılmalıdır. Leke özellikle güneş ve kimyasal kullanıcılarla meydana geldiği için alınabilecek önlemler şöyle sınıflandırılabilir; Çocukluk döneminden başlayarak, her yaş güneşten uygun koruma faktörlü güneş koruyucularla korunmalı. Güneş koruyucu sadece plajda kullanılan bir ürün değildir, karlı havada dahi gerekli olursa kullanımı gereklidir. Bronzlanmaşa çalışarak ciltte güneş, solaryumla kontrolsüz olarak yanıklar yapılmamaılıdır. Kozmetik ürünleri olarak kullanılan; alkollü ıslak mendiller, deodorantlar, tüy sarartıcı kremler, bronzlaştırıcı kremler gibi ürünlerin hatalı kullanımları, özellikle güneşle temas etmeleri ciltte lekelenmeler yapar. Bu tür ürünlerin kullanımında dikkatli davranılmalıdır. Özellikle yüz, koltuk altı, kasık bölgesi gibi cildi ince bölgelere uygulanan ağda, lazer epilasyon, cilt bakımı, peeling işlemleri ve lazerle cilt yenileme gibi işlemlerden sonra cildin güneşten, kimyasal ve mekanik travmalardan (kozmetik ürün uygulanması veya peeling, masaj uygulama vb) özenle korunması gerekir. Akne izleri ve bunlara kişi tarafından gelişigüzel uygulanan tedaviler ileride leke sebebidir. Hamilelik döneminde meydana gelen yüzdeki gebelik lekesi hormonal durumdaki değişiklerin güneşle etkileşimi sonrası olduğu içinbu dönemde özellikle güneşten dikkatle korunmalıdır. Cilt nemlendirilmesi her yaş ve her mevsim doğru olarak yapılarak, cildin hassas bölgeleri olan yüz, dekolte ve el cildine belirli aralıklarla yapılan bakımlar hem lekelenmeleri hemde o bölgelerin hızla yıpranmalarını durduracaktır.

* Leke tedavisinin basamakları nelerdir?
Lekelerin oluş sebeblerine göre tedavi planları belirlenmeli ve hasta leke tedavisinin uzun sürebileceği konusunda uyarılarak sabirlı davranması istenir. Lekenin tecrübeli Bir doktorun muayenesinde iyi huylu yada kötü huylu olduğu şeklinde de türü tespit edilmelidir. Şüpheli durumda lekeden biyopsi alınması gerekir. Malign denilen lekeler için ben mümkünse her zaman cerahi olarak çıkarılıp patolojik incelenmasinin bir an önce yapılmasını taraftarıyım. Çoğunluğu benign dediğimiz iyi huylu olan

* lekelerin tedavisinde izlenecek yol şudur:
İlk olarak lekeyi neyin meydana getirdiği araştırılıp, etken bulunarak cildin o sebebten arındırılması gerekir. İkinci basamakta ciltte oluşan akut denilen yeni başlamış olan hastalık belirtileri varsa (yanık, kızarıklık, kaşıntı, pullanma vb) bu şikayetler tedavi edilerek ardından meydana gelmiş leke tedavisi başlanır. Üçüncü basamak olarak, leke tedavisi sonrası gerekli bakımın ve korumanın yapılması gerekmektedir.

* Leke tedavisinde neler vardır?
Leke tedavisinde gün geçtikce yeni ufukar açılmaktadır. Eskiden diyebileceğim; cilt bakımları sırasında yapılan kimyasal peeling uygulamaları, mikro dermabrazyonlar gibi mekanik peeling uygulamaları işlemleri yerine, ben hastalarımı uygun lazerle tedavi programına alarak lekeleri en az travmayla gidermeyi hedefliyorum.

* Leke tedavisisnin son noktası lazer diyebilirmiz?
Kesinlikle EVET. Uygun lazer türü, tecrübeli eller ve uyumlu hastada muhteşem sonucu almanızı sağlar.

*Lazer tedavisi tek seansta lekeyi geçirirmi?
Bu lekenin derinliği ile ilgili bir durumdur. Leke cildin yüzeysel katında sınırlı ise tek seans yeterli olabilirken, derine uzanan lekelerde seans sayısı ve arası tedaviye başlayınca belirlenir.

* Leke tedavisinin mevsimi varmıdır?
Lekeler özellikle güneşle ilgili olduğu için; leke tedavisinde ideal mevsimler güneşin olmadığı sonbahar ve kıştır. Kışın başlayan leke tedavisi ilkbaharda tamamlanmalı ve yazın dikatli olarak güneşten korunma devam etmelidir.

*Lazer le de leke tedavisi uygulanmaktadır. bu seanslar 3 ila 10 seans arası sürmektedir.


KIRIŞIK TEDAVİSİ

Çizgilenme ve kırışıklıklar daha çok normal ve kuru cilt yapısına sahip kişilerin şikayetçi olduğu bir durumdur.

Doğal yaşlanma süreci,mimik hareketleri,aşırı UV ışınlarına maruz kalma gibi.Ayrıca az su içme,yanlış beslenme,aşırı sigara tüketimi,havasız yerlerde bulunma gibi ikincil nedenlerden dolayı oluşan çizgiler ve kırışıklıklar özellikle ağız çevresi,göz çevresi ve alın -kas arası gibi yerlerde gözükmektedir.Aslında kırışıklıkların oluşması çok dogal bir olgudur ve hiçbir zaman bunların oluşumunu ve etkilerini azaltmak,yavaşlatmak ve böylelikle 50'li yaşlara geldiğimizde dahi son derece sağlıklı,canlı bir cilde sahip olmak mümkündür.Bunun için yaşam tarzımızda dikkat etmemiz gereken bazı kurallar haricinde,düzenli bakım yaptırmak ve doğru ürünler kullanmak çok önemlidir.

Biz salonumuzda bu konu ile ilgili olarak önce kişinin gerçek yaşı,cilt yaşı,cilt türü,problemin derecesi , yaşam tarzı gibi konular göz önünde bulundurarak işleme başlıyoruz. Kırışıklıklarla ilgili bakımlarda özellikle A,C ve E vitamini içeren yenileyici,onarıcı özellikle yoğun ürünler (serum-ampul-krem-jel-maske gibi)kullanmaktayız.

Bu ürünlerin özelliği:

1) Hücre yenileyici
2) Kolojen ve elastin dokusu oluşumunu hızlandırıcı
3) Kan dolaşımını arttırıcı
4) Toksin atılımını sağlayıcı
5) Dış etkilere ve UV ışınlarına karşı cildi koruyucu
6) Nem depo edici ve canlandırıcı olmalarıdır.


Kırışıklık bakımları problemin derecesine göre haftada bir kez olmak üzere toplam 10-15 seans sürmektedir.Kişiye eger 50 yaş üzeri ve aşırı derecede kuru bir cilde sahip ise ürünlerle yapılan program derinlemesine peeling(sayma) islemi yapan dermabrazyon sistemi ile de desteklenebilir.Çünkü dermabrazyon (micro abrazyon) çok yoğun ve derin kırışıklıklarda çok etkili sonuç vermektedir.Tabi bu süre içinde ve sonrasında da kişinin gündüz ve gece kremi gibi ürünler kullanarak ev bakımlarına devam etmesi gerekir.Bu yöntemle 2 ay gibi bir sürede son derece canlı,diri ve yenilenmiş bir cilde sahip olmak asla imkansız değildir.


AKNE TEDAVİSİ

Genellikler ergenlik döneminde artış gösteren sivilce oluşumu ilerleyen yıllarda hormonların bir dengeye gelmesiyle azalır. Yağlı bir cilde sahip olan kişilerde ise bu sivilcelenme ergenlik döneminde olduğu kadar olmasa da belirli dönemlerde kendini göstermeye devam eder. Sivilcelenmenin önüne geçmek için en önemli şey cildin temiz tutulmasıdır. Ancak cildinizde sivilcelenme mevcut ise en iyi seçeneğiniz sivilceler için özel cilt bakımı uygulamaktır. Güzellik salonlarında uygulatabileceğiniz özel cilt bakımları olması sivilcelerinizden kurtulmanız için sağlıklı bir yoldur. Bu cilt bakımlarını diğer cilt bakımlarından ayıran en büyük özellik sivilceli ciltler için özel olarak uygulanmasıdır. Kuru ve normal cilt tiplerinde fazla karşılaşılmayan sivilce durumu yağlı ciltlerde çok daha fazla kendini göstermektedir. Düzenli olarak uygulanan sivilceler için cilt bakımı belirli bir süre sonunda ciltte oluşan sivilcelenmeleri yok ettiği gibi, düzenli bir şekilde devam etmeniz sonucunda oluşumlarıda engellenmiş olur. Eğer durumunuz bir güzellik salonunda cilt bakımı yaptırmaya uygun değilse evde de uygulayabileceğiniz bir çok doğal yöntem vardır. Bunları araştırarak evinizde uygulamayı deneyebilirsiniz. Sivilceleri azaltmak ve oluşmalarını engellemek için cilt bakımına duyulan ihtiyaç gerçekten çok yüksektir ancak eğer cildinizin temiz kalmasına özen gösterirseniz bu sivilcelenmeleri engelleyebilir ya da minumuma indirgeyebilirsiniz.

LAZERLE AKNE TEDAVİSİ
YÜKSEK FREKANSLA YAPILAN AKNE TEDAVİSİ
AMPULLER ve BİTKİSEL ÜRÜNLERLE YAPILAN AKNE TEDAVİSİ VARDIR ve UYGULANMAKTADIR.

GENEL CİLT BAKIMI

Yazsıcakları geldi ve cilde düşman gibi saldırıyor. Evet iyiden iyiye yaz sıcaklarıı histtemey başladık. Sıcakların gelmesi ile birlikte cilt problemeri de artış gösterebiliyor. Bu sebeple cilt bakımı konusunda hassas olanız gereken bir dönem içerisindesiniz. Cilt bakmı daha önemli artık bu günlerde sıcakların enkisi ile birlikte yaz ayları cildinize düşman gibi bir tavır sergileyebilir.

Terleme ile birlikte ciltte tuzlanma ve bazı toksinler atılabilir. Bu sebeple yaz aylarında cilt bakımı konusunda biraz daha hassas davranmanız gerekmektedir. Sıcaklar bazı ciltlerde de kuruluk yapabilemktedir. Özellikle güneş ışınlarının etkisi ile birlikte cildiniz nem seviyesini kaybedebilir. Güneşim etkilerini azaltmak için koruma faktörlü güneç kremlari kullanabilrisiniz. Cildinizin nem düzeyini ayarlayabilmek içinde nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.