Bazı lazer sistemlerinde yaz döneminde lazer epilasyon uygulanmaz. IPL sistemlerinin çoğunda ise yazın lazer uygulamasının hiçbir sakıncası yoktur. Ancak koyu ten rengine sahip kişilerde lazerin etkisi azalabileceğinden epilasyondan önce solaryuma girmek uygun değildir. Koyu tenlilerde doktorunuz uygun görürse lazer epilasyondan daha iyi sonuçlar alabilmek için ten rengini açıcı kremler verebilir. 


IPL lazer ve diğer lazer sistemleri ile istenmeyen tüyler nasıl yok edilir? 


IPL ve diğer lazer sistemlerinden çıkan belli dalga boyundaki ışık , kıl köklerinde yer alan ve melanin denilen bir madde tarafından tutulur. Böylece kıl kökünün ısısı artar ve kıl kökü yanarak tahrip olur. Bu kıl kökünden bir daha kıl çıkmaz. Her IPL veya lazer epilasyon uygulamasında kıl köklerinin belli bir kısmı etkilenir ( özellikle yüz bölgesindeki başarı oranı cihaz için kriter kabul edilebilir). Bu nedenle epilasyon tedavisi birkaç seans sürer. 


Hangi bölgeler epilasyon tedavisi için uygundur? 


Vücudumuzun her bölgesindeki istenmeyen tüyler IPL tedavisi ile yok edilebilir. 


Hangi kişiler IPL lazer tedavisi için uygundur? 


Herkese bu tedavi uygulanabilir. Fakat cilt rengi koyu olanlarda dikkatli uygulama gerekir. 


IPL lazer epilasyon uygulamasının yan etkileri nelerdir? 


Uygulama bölgelerinde nadiren hafif kızarıklık olabilir fakat 20-30 dk içinde genellikle kaybolur. Çok nadiren kızarıklık daha uzun sürebilir veya ciltte hafif kabarcıklar oluşabilir. Bunlar da yine birkaç gün içinde kaybolur . Yine nadir olarak cilt renginde hafif açılma veya hafif koyulaşma da olabilir. Bir süre sonra bu renk değişiklikleri de tamamen düzelir. 


Kaç seans uygulama gerekir? 


IPL lazer uygulamalarının sayısı 3 ile 8 arasında değişir. Genellikle 5-6 seans yeterli olur. 


Her bir uygulamanın süresi ne kadardır? 


Uygulama süresi tedavi edilecek alanın genişliğine bağlıdır. Örneğin tüm yüz 10 dk sürerken alt bacaklar 1-2 saat alabilir. 


IPL lazer epilasyon uygulaması güvenli midir? 


IPL lazer sisteminden çıkan ışığın vücuda hiçbir zararı yoktur. Sadece koruyucu gözlük takılması yeterlidir. 


IPL uyugulaması sırasında ağrı hissedilir mi? 


Uygulama esnasında nadir olarak çok hafif bir acı ve yanma hissi olabilir. Bu acının şiddeti cilde paket lastiklerinin çarpması kadardır. 


IPL sistemlerinin epilasyon dışında başka uygulama alanları var mıdır? 


Evet, IPL lazer sistemleri ciltteki ince kırışıklıkların tedavisinde , cildin sıkılaştırılmasında ve gençleştirilmesinde, vücuttaki ince damarsal yapıların yok edilmesinde ve leke tedavisinde de kullanılır. 


IPL uygulamasının yapılmaması gereken durumlar nelerdir? 


Güneşe bağlı cilt rengi geçici olarak koyulaşmış olanlar(Solaryumda bronzlaşma dahil) ve 15 günden daha yakın bir sürede ağda, cımbız veya tüy dökücü krem kullanmamak tercih edilir. Son altı ay içinde Roaccutane kullananlarda uygulama için bu sürenin dolması beklenir. Gebe iseniz tedavinizin başlaması için bebeğin doğmasının beklenmesini önermekteyiz. 


IPL lazer tedavisinin sonuçları kalıcı mıdır? 


IPL sistemleri ile yapılan tüylerin yok edilmesi uygulamasının sonuçları %80-90 oranında kalıcıdır. %10-20 hastada tedavi bittikten bir süre sonra tekrar seyrek olarak tüyler çıkabilir. Bu yeni çıkan tüylere de 1-2 seans uygulama gerekebilir. Ayrıca hormon bozukluğu tedavisi için verilen ilaçların düzenli kullanılmaması da tedavi sonrası yeni tüylerin çıkmasına yol açabilir. 


IPL veya diğer lazer uygulamalarını kimler yapmalıdır? 


IPL lazer sistemleri ile epilasyon veya diğer uygulamaların bu konuda eğitimli doktorlar tarafından yapılması uygun olur. Böylece oluşabilecek yan etkiler veya kötü sonuçlar önlenmiş olur. 


IPL Lazer epilasyonun üstünlükleri nelerdir ? 


Diğer lazer sistemleri ile arasında IPL lazer sistemleri lehine belirgin farklar vardır. IPL lazer sisteminde kişinin kılının kalınlık, sıklık ve rengine, cildin renk ve yapısına ve uygulanacak bölgeye göre verilecek ışığın şiddetini ve süresini ayarlama olanağı vardır. Bu esnek tedavi yaklaşımı şu anda epilasyon için kullanılan hiçbir lazer sisteminde bulunmamaktadır. 


IPL lazer sisteminde tedavi başlıkları, diğer lazer epilasyon sistemi başlıklarına göre çok daha geniş olduğu için tedavi süresi belirgin olarak kısalmaktadır. Ayrıca bu sayede uygulamanın maliyeti de düşmektedir. IPL lazer sistemi ile diğer lazer sistemleri arasındaki bir başka fark ise kişinin uygulama esnasında duyduğu acının şiddetidir. Diode lazerler ile yapılan epilasyon sırasında kişiler belirgin acı hissederler ve hatta özel kremler ile lokal anestezi dahi gerekebilir. Fakat özel soğutma sistemi olan IPL lazer ünitemizde (Temaslı devamlı soğutma-Başlığında monte özel 0º soğutma sistemi) kişinin hissettiği acı yok denecek kadar azdır ve daha önce bahsedildiği gibi uygulama süresi çok kısa olduğu için tolere edilmesi kolay olur. 


Yüz lazerinde diğer cihazlara kıyasla çok başarılıdır. 


Uygulama sonrası neler olacak? 


IPL laser epilasyon uygulaması genellikle günlük yaşantınızı ve aktivitelerinizi etkilemez. Mesela öğle arasında tedavinizi olup ya hiç ya da çok hafif bir görünür etki ile günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Tedavinin hemen ardından çok hafif bir ısınma veya karıncalanma hissedebilirsiniz. Bu normal bir histir ve genelde bir-iki saatte kaybolmaktadır. Ciltte hassasiyet yoksa makyaj yapılabilir hatta makyaj cildi güneşin zararlı etkilerinden bile koruyabilmektedir. Uygulamayı takip eden bir kaç gün cilde daha hassas davranmakta fayda vardır. Aşırı sıcak banyo, lifle sürtme veya saç kurutma makinesi uygulamasından kaçınılmalıdır. Uygulamanın sonrasındaki iki gün aşırı egzersizden de kaçınılmalıdır, aşırı terleme kızarıklık yapabilir. Uygulama sonrasında güneş koruyucular kullanmanızı önermekteyiz.