HACAMAT NEDİR ? Hacamat Nedir ? 


Hacamat, deri altındaki birikmiş, damarda dolaşmayan, atıl kalmış, vücuda zararlı ve biriktiği noktada ilgili organa zarar veren pis kanın vücuttan dışarıya atılması işlemidir. Hacamat normal şartlarda damardan kan verme işlemi ile kıyaslanamaz. Kan verme işleminde vücudun kullandığı açık renkli temiz kan gider. Hacamatla alınan kan ise pıhtılaşmış, Jöle/Yoğurt kıvamında, tamamen pis ve zararlı kandır. Bu pelteleşmiş pis kan; kan özelliğini tamamen yitirmiş, vücudun artık ve kullanmadığı, damarda dolaşmayan, toksik maddeler içeren bir özelliktedir. 


Aynı zamanda hacamat; Kan fazlalığının vücutta meydana getirdiği rahatsızlıkları gidermek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Kupa terapisi, vücudun belirli yerlerinden kan aldırmak suretiyle yapılır. Amaç sağlığı korumak ve çeşitli hastalıklardan kurtulmaktır. Tarihi milattan önceye dayanır. İslam tıbbında hacamatın yeri büyüktür. Zira Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bir kaç hadisinde hacamatın önemini belirtmiştir. 


Hacamat tedavisinin temel prensibi, uygun noktalardan pıhtılar ve toksik maddeler vakumlanarak; kılcal damarlardaki tıkanıklıkları açma ve kirli kanın temizlenmesi işlemidir. Bu şekilde o bölgedeki organlara kan akışı düzenlenerek, organın hastalığının düzelmesinde etkili olacak, temiz ve düzenli kan dolaşımı sağlanmış olacaktır. Hacamat çok hızlı tesir gösterir, çok etkilidir. Eğitimli haccamlar tarafından yapılan hacamatın hiç bir yan etkisi olmaz. 


Neden Hacamat ? 


Hacamat Allah'ın izni ile hastalıklardan koruyan ve yakalanılmış hastalıktan kurtulmak için Rasulullah tarafından ümmetine tavsiye edilmiştir. 


- Hasta olmayan kişilerin, hastalığa yakalanmamak için yaptıracağı Sünnet olan HACAMAT hicri ayın ikinci döneminde özellikle 15, 17, 19, 21, 23 gibi tekli günler tavsiye edilir. 


Rasulullah (s.a.s) şöyle dedi: İsra ve Mirac’a çıktığım zaman geçtiğim her melek topluluğu bana şöyle dediler; “Ey Muhammed! Mutlaka (ümmetine) hacamatı tavsiye et" (Ahmed,Tirmizi, İbn. Mace ve Hakim) 


Başka bir hadis de ; Rasulullah (s.a.s) şöyle buyuruyor: 


“Her bir melek topluluğunun yanında geçtiğimde, Melekler bana, Ey Muhammed! Ümmetine hacamatı emret.” ( Tirmizi sahih senetle) 


- Mevcud hastalıktan kurtulmak ve sağlık bulmak için yapılan Hacamat 


Mevcud bir hastalığı olan kişler için hacamatın vasünnet olan vakti beklenmez. Hastalığa göre haccamın uygun gördüğü ihtiyacı olan bölgelere uygulanır. 


Hacamat Tıp’da bir mucizedir. Normal Tıp’da çare bulunamayan hastalıklar hacamat ile tedavi edilebilir. Hacamat fasit (gerçeğine uygun olmayan,hatalı) yapılırsa bile faydası olur. Fakat hacamatı yapmak cesaret işi değildir. Bilerek yapılmalıdır. Aksi takdirde haccam verdiği zarardan dolayı Allah katında sorumlu olur. Hacamatta 100 hastalığın tedavisi vardır. (Allah’ın izni ile) 


Hacamatta bazı hastalıklar 100%100 iyileşirken, bazı hastalıklar ise 100%80 bazıları da 100%40 iyileşme görülebilir. Bu kişinin durumuna göre farklılık gösterir. Bununla birlikte (ehil olan haccamlar yaparsa) hiç bir "yan etkisi" yoktur. 


Hacamatın Faydaları 


Hacamatın faydaları (Allah'ın izni ile) çoktur, faydalı olduğu her hastalığın bedende uygulama yapılacak belirli noktaları vardır. Bu noktalardan uzman haccamlar tarafından doğru şekilde hacamat yapıldığı takdirde kişiye büyük faydalar sağlar. 


Hacamat 70'ten fazla hastalığa şifadır. Hacamat olmak; migren, gut, gece körlüğü, göz rahatsızlıkları, kulak ile ilgili hastalıklar, yüz felci, kısmi felç, bel ve sırt ağrıları, genel kas ağrıları, sinüzit, yüksek tansiyon, varikosel ve buna bağlı kısırlık sorunları, boyun fıtıkları ve daha bir çok hastalıklara şifadır. Bunlardan bazılarını "Hacamatla şifa bulabilecek hastalıklar" başlığı altındaki sayfamızda daha geniş açıklamalarıyla bulabilirsiniz. 


Çağımızın yaygın hastalıklarından olan depresyon ve kronik yorgunluk gibi sorunlar hacamatla şifa bulabilmektedir. 


Bu sayılan faydalar hem erkek, hem kadın için geçerlidir. Kadınların adet görmeleri nedeniyle hacamata ihtiyacı yoktur görüşü yanlıştır. Adet şifayı gerektirmez, şifa için hacamat olmaları gerekmektedir. 


50 senelik kökleşmiş büyünün, hacamatla kaldırıldığı rivayeti vardır.